Tek na Šmarno goro

Tek na Šmarno Goro

Vse skupaj se je začelo leta 1979. Šmarnogorske stezice so nam že dalj časa služile kot poligon za dnevno nabiranje kondicije, obenem pa so bila to leta rojevanja množičnih športno-rekreativnih prireditev.V takih okoliščinah pot do dirke na Goro ni bila dolga. Ideja je dozorela jeseni 79. Po običajni poti ne bomo šli, je bilo hitro sklenjeno, ponujala pa se je malo obiskana krožna pot okoli Gore. Z organizacijo si nismo delali težav – da je bil le topel čaj na vrhu, pa kak spominek za vsakega in medalje za najhitrejše. Prvih ducat let je bil Tek prijetna lokalna prireditev.

Skupaj z razvojem gorkega teka v Sloveniji se je širil tudi pomen Teka na Šmarno Goro, ki je bil jeseni 92. uvrščen med teke znotraj Pokala Slovenije v gorskih tekih. Z uvrstitvijo v tekmovalni koledar mednarodne zveze za gorske teke konec devetdesetih je Tek pridobil trdno oporo za mednarodno uveljavitev, ki je dosegla prvi vrhunec ob četrtstoletnem jubileju leta 2004 s finalom WMRA Grand Prixa in dodelitvijo prestižnega statusa “IAAF permit”. Tek na Šmarno goro je bila prva atletska prireditev v Sloveniji, ki ji je leta 2004 uspelo pridobiti to prestižno dovoljenje. Od takrat je Tek na Šmarno goro uvrščen v WMRA Grand Prix in predstavlja enega vrhuncev sezone gorskega teka v svetovnem merilu.